drukuj

Proponują nowe opłaty za śmieci. 6 zł od mieszkańca

Kategorie: Tagi:
Od lipca wejdą w życie nowe opłaty za śmieci

Fot. Fot. archiwum

6 zł miesięcznie będzie płacił mieszkaniec gmin należących do Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej, za odebranie posegregowanych śmieci. Takie są propozycje zarządu związku.
Nowe stawki za odbiór śmieci są uchwalane w całym kraju. Taki obowiązek nałożyły na samorządy nowe przepisy. ZKGZL przejął na siebie zorganizowanie odbioru śmieci w gminach, które do niego należą. (miasta Lubartów i Ostrów Lubelski oraz gminy Lubartów, Niedźwiadka, Ostrówek i Serniki).

Zarząd związku zaproponował stawki za odbiór śmieci, które będą głosowane na marcowym zgromadzeniu przedstawicieli związku. Zakładają ustalenie zasady odpłatności „od mieszkańca" domu bądź mieszkania.

W przypadku segregowania śmieci miesięczna opłata będzie wynosiła 6 zł od mieszkańca domu bądź mieszkania. Opłata spadnie do 5 zł od osoby jeśli mieszkanie będzie zajmowane przez 6 i więcej mieszkańców. Jeśli odpady nie będą segregowane – opłata od osoby wyniesie 10 zł. (9 zł gdy w mieszkaniu zamieszkuje 6 i więcej osób).

Osobno mają być traktowani mieszkańcy Rokitna, Wólki Rokickiej, Wólki Rokickiej Kolonia, Baranówki, Trzcińca, Wandzinu, a wiec miejscowości sąsiadujących z wybudowanym w przyszłości zakładem segregacji śmieci. Mają płacić złotówkę od gospodarstwa jeśli segregują śmieci.

W zamian za taką opłatę będą odbierane wszystkie odpady komunalne zmieszane i wszystkie odpady komunalne segregowane wytworzone na nieruchomości.

Odpady zmieszane z domków jednorodzinnych mają być odbierane raz na dwa tygodnie. W gminach wiejskich do tej pory odbierane były raz w miesiącu.

Nowe opłaty mają wejść od lipca. Wcześniej zostaną ogłoszone przetargi na odbiór śmieci w poszczególnych sektorach, na które został podzielony teren związku.

Jak oceniasz propozycje nowych stawek? Czekamy na Wasze komentarze.

Zdjęcia

  • Od lipca wejdą w życie nowe opłaty za śmieci

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze
nowy
nowy pt., 2013-02-22 09:55

Jak słyszałem ile mają płacic

Jak słyszałem ile mają płacic w Lublinie to mi się słabo robiło, u nas nie będzie jeszcze tak żle

uamek
uamek pt., 2013-02-22 12:34

a jak byś porównal do opłat

@nowy:

a jak byś porównal do opłat np. w Tokyo to i 30pln byłoby nie tak źle  :-),
tu jest Lubartów,
do tej pory placiliśmy po 7,05pln od osoby (w zasobach SM), to nie widze powodu dlaczego teraz mam płacić wiecej. Za niegospodarność urzędników??? 
Gmina jako podmiot dużo wiekszy od SM, powinna wynegocjować minimum takie same warunki, jesli nie lepsze. 

UAMeK
nowy
nowy pt., 2013-02-22 13:12

Jak było ponad 7 zł a bedzie

@uamek:

Jak było ponad 7 zł a bedzie 6 to chyba bedzie mniej choc może się nie znam
trzeba tylko sortować a nie wyrzucać jak leci, dzisiaj to standart

uamek
uamek pt., 2013-02-22 18:10

może i to standart, ale na

@nowy:

może i to standart, ale na pewno nie standard - przynajmniej w Lubartowie,  z powodu chociażby braku pojemników, a i firmy wywożace śmieci nie są w pełni przygotowane do odbioru tych posegregowanych.

UAMeK
polak
polak pt., 2013-02-22 10:29

Obecna propozycja to co

Obecna propozycja to co innego, niż poprzednie 8 i 12 zł. Co i kogo skłoniło do przekalkulowania stawek?

uamek
uamek pt., 2013-02-22 12:12

Nie ma się co podniecać - to

Nie ma się co podniecać - to i tak o 42% wiecej jak płacę teraz

UAMeK
jadjan
jadjan pt., 2013-02-22 15:47

nic z tego bełkotu nie rozumiem

jak nie umiecie wyliczyć ile powinno się płacić to zatrudnijcie prezesa spółdzielni mieszkaniowej, bo widzę, że tylko On jest w stanie logicznie liczyć. Do tej pory płacę po 7 zł za niesegregowane, a teraz 10 zł. Czy więcej śmieci to oplata winna być mniejsza, litości, co za jakie niedouczone osoby wyliczają. Do tego dlaczego  w mieszkaniach zamieszkałych więcej osób mają płacić jeszcze mniej. A skąd wiecie, że tam będą małe rodzice i dzieci, a jak będzie w domu zamieszkiwało 6 dorosłych pracujących osób to jeszcze ja mam ze swojej jałmużny jaką zarabiam utrzymywać innych. No nie. Od pomocy biednym jest opieka społeczna, nikt nie będzie mnie zmuszał do tego abym sponsorował komuś opłatę śmieci, jak zechcę komuś pomóc to zrobię to dobrowolnie, a nie pod przymusem za pomocą jakiś tam rozporządzeń. Jak związek tak dba o wielodzietne rodziny to proszę bardzo, niech ze swojej własnej kieszeni opłaca.  No ale chyba o to chodzi aby zarząd i pozostali w zarządzie (a jest wszystkich razem niemało) mieli porządne wynagrodzenia, a po 1200 - 1500 zl tak jak my zarabiamy, jeżeli mamy tą pracę. Gorzej jak za komuny, mam sponsorować innych. Litości. Jak wielodzietnym brakuje to niech w lecie na jagodach zarabiają, o mnie się nikt nie martwi czy mi starcza, a niejednokrotne wynajmowałem się do pracy na wsi do obornika (gnoju) aby na chleb zarobić.

http://zwiazekgmin.lubartow.pl/ZKG/index.php?option=com_content&view=art...

 

Krzych
Krzych ndz., 2013-02-24 00:44

Na bełkot bełkotem ... ?

@jadjan:

Przepraszam, ale w Twojej odpowiedzi jest tyle złości i bełkotu właśnie, że aż nie ma co odpowiadać.

jadjan
jadjan ndz., 2013-02-24 08:12

czy nie ma mądrych aby głupie śmiecie wyliczyć

@Krzych:

a tylu mamy wyuczonych magistrów, no szkoda być dobrym jak mam za kogoś płacić, o nie, nikt nie będzie mnie zmuszał jakimiś rozporządzeniami do płacenia za kogoś, od tego jest opieka społeczna . To za komuny tak nie było.

Krzych
Krzych ndz., 2013-02-24 01:03

Już nie trzeba dbać o ograniczanie ilości odpadów?

Dotychczas mieszkaniec gminy płacił 15zł miesięcznie za odbiór jednego pojemnika odpadów zmieszanych oraz dowolnej ilości posegregowanych. Skutek - trzeba się starać o ograniczenie wytwarzania odpadów, a więc lepsza segregacja, mniej opakowań itd
Teraz idzie nowe. Płacę 5 lub 6 zł za osobę bez względu na ilość odpadów (rodzina czteroosobowa już dostaje po kieszeni). Skutek -  dwa razy w miesiącu mogę wystawiać całe góry śmieci! Segregacji trochę "od oka" się zrobi, ale nie za dużo, bo po co? 
Z nowych przepisów wnioskuję, ze już nie musimy dbać o ochronę środowiska. Niech śmietniska znów pęcznieją w szwach!
Nasze portfele znów schudną, ale to już przestaje dziwić.

nowy
nowy ndz., 2013-02-24 08:51

Jakby po lasach i krzakach

@Krzych:

Jakby po lasach i krzakach nie było pełno smieci to pewnie zpstałoby po staremu. Teraz nikt nie powinien juz wyrzucac gdzie popadnie bo moze wystawić za brame i mu zabiorą a oplate i tak musi zaplacic. A to ze ludze beda mniej segregowac to inna sprawa. ja juz wole pare złotych miesiecznie wiecej zaplacic. 
Lepiej zeby w szwach pekały smietniska nis dzikie wysypiska
Niektórzy ilosc odpadów ograniczali bo puszczali je przez komin. Wole ze teraz pójdą na smietniska niz do moich płuc. 

Ela Was
Ela Was ndz., 2013-02-24 09:08

Normalna to rzecz...

Im bliżej do "bulenia, jak za zboże", tym większy lament się podnosi. Ciekawa jestem kto z dyskutujących zadał sobie trud i wybrał się na to spotkanie?  http://www.lubartow.pl/?temat=101460&skad=archiwum

Wprawdzie rzadziej odwiedzam stronę UM, ale informacje o terminie konsultacji można było znaleźć praktycznie wszędzie. Tu też: http://www.mmlubartow.pl/artykul/konsultacje-w-sprawie-smieci

Szkoda, że po szkodzie...

wiecie....;)
jadjan
jadjan ndz., 2013-02-24 10:48

Przecież to można bez

Przecież to można bez konsultacji wykonać.

Po pierwsze - jakim cudem mam płacić teraz 10 zl za niesegregowanie jak do tej pory płacę 7 zl przy odbieraniu mniejszych ilości, bo czym więcej śmieci to winno być taniej.
Po drugie - dlaczego mam płacić za kogoś (dom/mieszkanie zamieszkały/le powyżej 5 osób mają płacić mniej. A co to mnie obchodzi ile osób jest w domu/mieszkaniu, produkują śmieci niech płacą. Nie każdy siedzi w domu i biega po konsultacjach. 

Ela Was
Ela Was ndz., 2013-02-24 15:21

cd

@jadjan:

Albo ktoś siedzi w domu, albo biega po konsultacjach...Jeżeli nie "biegałeś po konsultacjach" pozostało Ci "bieganie po forach". Co może mieć skuteczny wpływ na wysokość opłat? Obawiam się, że stukanie w klawisze niewiele pomoże. Władza ma "podkładkę", że była skłonna do dialogu, czy ustępstw w tej sprawie. Masz czas wyżywać się na klawiaturze, trzeba było przyjść i wyżyć się w realu. Nie uczestniczyłam w żadnym z tych spotkań, choć przyznam, że zajrzałam na jedno z ciekawości. Byłam zainteresowana ilu mieszkańców skorzysta z zaproszenia. Nie zawiodłam się...

wiecie....;)
jadjan
jadjan ndz., 2013-02-24 16:21

o widzę kolejna najmadrzejsza

@Ela Was:

a skąd wiesz czy jestem sprawny fizycznie aby biegać po konsultacjach, czy te osoby nie mają prawa żyć. O innych zdrowych mieszkających ponad 5 i więcej osób martwicie się a o o mniejszej ilości chorych już nie.

Ela Was
Ela Was ndz., 2013-02-24 16:46

co to znaczy "Wy"

@jadjan:

Nie mam zamiaru się sprzeczać, ale zwykłam odpowiadać na to, co do mnie. Skąd wiesz co mnie martwi. Nie mam woli sprawczej, ani prawa do prezentowania nikogo, oprócz samej siebie, więc użycie liczby mnogiej w drugiej osobie od "ja" - nieuzasadnione :) Jeżeli jesteś faktycznie osobą niepełnosprawną z dostępem do internetu, możesz łatwo odnaleźć urzędy i instytucje niosące pomoc takim ludziom(stowarzyszenia, fundacje, PFRON, programy współfinansowane przez UE itd). Jeżeli nie - kiepska prowokacja.

wiecie....;)
Ela Was
Ela Was ndz., 2013-02-24 12:21

domniemanie zgody

Jeżeli nikt nie wyrażał swojego niezadowolenia, to urzędnicy mogli domniemywać, że proponowane stawki są przez mieszkańców wstępnie zaakceptowane. Mój wpis dotyczył raczej aktywności obywatelskiej, niż samych stawek

wiecie....;)
jadjan
jadjan ndz., 2013-02-24 16:25

domniemywać to moga u siebie w domu

@Ela Was:

no nie, chyba się załamię, jak można obarczać opłatą innych mieszkańców, płacimy to wszyscy jednakowo, bez względu na to ile osób mieszka, do tego niech urzędnicy zapytają się prezesa spółdzielni mieszkaniowej ile płaci sie zaśmieci, niech się w końcu ci urzędnicy douczą, bo widzę, że u nich z logicznym myśleniem to ciężko.

Zdzisław Wereszczyński
Zdzisław Weresz... pon., 2013-02-25 21:13

Dlaczego więcej za śmieci???

Po 01 lipca wzrosną opłaty za śmieci. Dlaczego?
1 - koniec  z dotychczasowm sposobem wywozu śmieci. Załadować, wywieźć na wysypisko, wywalić na hałdę i sprawa załatwiona.
2 - zebrane śmieci będą musiały przejść przez sortownię i na wysypisko pojedzie tylko to, co się kompletnie nie nadaje do przetworzenia. A sortowanie kosztuje. Czy będą to śmieci spółdzielcze czy indywidualne, dotyczyć to będzie wszystkich.
 3 - pomyślmy gdzie znajduje się sortownia do której pojadą nasze śmieci? Nie zapomnijmy tu o koszcie transportu do sortowni i transporcie z sortowni na wysypisko z resztkami po sortowaniu
4 - dlatego śmieci posortowane będą tańsze niż zmieszane
5 - nie zapomnijmy, że w najbliższych latach z mocy ustawy mamy osiągnąć odpowiedni % segregacji, tak aby odzyskać jak najwięcej surowców do powtórnego przetworzenia. Jeżeli tego nie wykonamy, miasto będzie płacić do Urzędu Marszałkowskiego kary - Z NASZYCH PODATKÓW.
6 - cała Polska ćwiczyć ten temat będzie pierwszy raz. Jedni szacują tak, inni inaczej - w zależności czy mają swoją sortownię?, jak odległe jest wysypisko? jaki będzie stopień segregacji?, jaka będzie sieć przewozów śmieciarkami? itd. Takiego zagadnienia Pan Prezes też nie ćwiczył.
Także "jadjan" - wyluzuj, obserwuj, jeszcze nie wydarzyło się nic, co by napawało niepokojem. A jak się wydarzy zło - wtedy owszem trzeba reagować. Pomyślności

ZWereszczyński